Hej
Denna sida ligger uppe så att du kan hämta kursmaterial för workshopen “Th5 & L2 Strukturella nycklar till sömn och återhämtning”. Vi gjorde enkel kinesiologitestning för att se vilka lugnande örter som just du och ditt system kanske längtade efter just nu.
Filen här på sidan innehåller lite kort info gällande
- Strukturellt samband med förmåga att gå in i avslappning utifrån ett anatomiskt/fysiologiskt perspektiv.
- Strukturellt samband med förmåga att gå in i avslappning utifrån ett perspektiv från TKM (Traditionell Kinesisk Medicin).
Tips:
Vill du använda örter för din egen hälsa alternativt använda som komplement till ditt eget arbete finns det möjlighet att beställa noggrant utvalda och verksamma produkter via
https://totalvital.se

På TotalVital hittar du också en GRATIS nedladdningsbar bok i pdf-format om örtmedicin (finns att köpa som inbunden också). Den ger en fin överblick över hur människor traditionellt har använt naturens växter för att stödja hälsa och balans. Örterna presenteras i bokstavsordning, med både historisk användning och koppling till modern kunskap om aktiva ämnen.
I den senare delen av boken finns också sammanfattningar över hur olika örter påverkar kroppens system, samt listor över traditionella användningsområden. För dig som vill fördjupa dig ytterligare finns även referenser till forskning och vidare läsning.
Det kan vara ett enkelt sätt att börja, eller att bredda det du redan gör – med naturen som stöd i det vi redan vet: kroppen vill tillbaka till balans.
TACK för din närvaro på inspirationsdagarna!
Och – varmt välkommen på Upplevelse/Introduktionskurs i Kinesiologi 9-10 maj!
Sabine
